You are currently viewing Wynalazki Athanasiusa Kirchera

Wynalazki Athanasiusa Kirchera

Athanasius Kircher, przywódca frakcji Zakon Salomona, znany jest nie tylko ze znajomości kung fu oraz przywiezionej z Chin kuszy automatycznej. Bardzo przydatne podczas każdej misji mogą okazać się jego wynalazki.

Wspominaliśmy już o nich w poście prezentującym postać Kirchera, dziś napiszemy więcej o inspiracjach

Teleskop na broń

Luneta to wynalazek, którego nikomu dziś przedstawiać nie trzeba. Jego zalety są również oczywiste. W XVII wieku sporządzenie teleskopu, który można zamontować na lufie by ułatwiał celowanie nie stanowiło problemu. Kłopot zaczynał się po oddaniu strzału. Teleskop taki nie był w stanie wytrzymać wstrząsów. Byłby wiec jednorazowy, a to oznacza, że mało praktyczny i bardzo kosztowny. Athanasius włożył jednak wiele pracy w próbę rozwiązania tej kwestii. Rezultaty nie są satysfakcjonujące. Teleskop wytrzymuje ledwie kilka strzałów. To jednak wystarczy by warto go było zabrać na misję o szczególnym priorytecie.

Kukła automaton

Automatony to ulubione dzieła naszego wynalazcy. Ta ostatnia kukła z daleka wygląda prawie jak człowiek. Misterny mechanizm wewnątrz sprawia, że może się poruszać. A gdyby tak założyć na nią ubrania jednego z członków drużyny i puścić ja przodem…

Grafika naszej kukły jest inspirowana automatonem pochodzącym prawdopodobnie z połowy XVI wieku, przypisywany Juanelo Turriano, choć nie ma pewności, kto tak naprawdę stworzył tę maszynę. Oryginał znajduje się w National Museum of American History.

Granat dymny

Dość prosta konstrukcja, bardzo przypomina zwykły granat z tamtych czasów. Ten jednak robi mniej hałasu i nikogo nie zabije. Można za to schować się za zasłoną dymu i przemknąć niezauważonym do celu. Gadżet szczególnie irytujący dla strzelców przeciwnika.

Kaftan Jedwabny

Znalezienie ochrony przed bronią przeciwnika jest równie ważne, jak znalezienie broni, która przełamie jego ochronę. Metalowe zbroje stanowiły bardzo dobrą ochronę do czasu upowszechnienia się broni palnej. Problemem było nie tylko przebijanie zbroi ale również siła uderzenia. Athanasius Kircher eksperymentował z jedwabiem. Materiałem lekkim i cienkim a jednocześnie odpornym. Jego kamizelka jest trudna do przebicia i rozkłada siłę z jaką uderza pocisk na całą powierzchnię, chroniąc ubranego w nią człowieka… w założeniu. W praktyce nie działa to tak dobrze. Jest jednak lekka i można założyć ją pod ubranie, a jakąś ochronę zapewnia.

Rapier z pistoletem

Ściśle rzecz biorąc Kircher nie wynalazł rapiera z pistoletem. Widział bardzo podobną broń podczas jednej ze swych podróży. Od razu wtedy pomyślał o swym przyjacielu, Massimo Piccolominim i postanowił wykonać dla niego własny egzemplarz. Nie zdążył mu go podarować. Teraz broń przyda się podczas śledztwa w sprawie jego śmierci.

Broń tego typu nie jest naszym wymysłem, a kilka podobnych egzemplarzy zachowało się do naszych czasów.

Dodaj komentarz