Newton i Monstrum to niezwykły duet. Przyjrzyjmy mu się bliżej!
Isaac Newton

Isaac Newton urodził się na początku 1643 r. w Woolsthorpe w Anglii. Od małego cechowała go niezwykła inteligencja i ciekawość zjawisk przyrody. Jego matka chciała, by zajął się jakąś pożyteczną pracą,– np. rolnictwem. Jednak Newton nienawidził prowadzenia gospodarstwa. W szkole był prymusem. W 1661 r., w wieku 18 lat został przyjety do Cambridge. Przed wyjazdem zaręczył się z panną Storey – córką aptekarza, u którego mieszkał, gdy pobierał nauki w Grantham. Mimo dzielącego młodych dystansu uczucie nie osłabło. Jednak wkrótce w życiu młodego geniusza doszło do tragedii. Pod koniec 1664 r plaga Czarnej Śmierci dotarła do Anglii. Jedną z pierwszych ofiar była panna Storey. Dla Isaaca to był
szok. Od tej pory postanowił poświęcić swoje życie pokonaniu śmierci. Zaczął zgłebiać tajniki alchemii, a po zamknięciu Cambridge z powodu kwarantanny udał się na kontynent – do Pragi i Wiednia, by tam zgłębić tajną wiedzę pozostałą po alchemikach cesarza Rudolfa Habsburga. Niedawno udało mu się wykonać pierwszy krok – dał życie istocie zszytej z ludzkich zwłok.
Wiekszość historii Newtona w świecie Anno Domini 1666 jest zgodna z jego faktyczną historią. Mało kto wie, że Newton obok matematyki, czy fizyki parał się też alchemią i pisał dzieła teologiczne. W rzeczywistości uczucie do panny Storey ustało gdy Isaac rozpoczął studia, my pozwoliliśmy sobie na zmiany, dzięki czemu daliśmy życie alternatywnej wersji postaci. Młodego alchemika-naukowca, który pragnie pokonać śmierć, jak późniejszy dr Frankenstein.
Monstrum

Monstrum to pierworodne dziecko Newtona. Mimo swego odrażającego wyglądu istota ta jest inteligentna i świadoma. Nie jest to też żadne zombie. Monstrum oddycha, odczuwa głód, pragnienie i ból. Zagubiona podąża za swoim twórcą, jednak przebłyski wspomnień z dawnego życia mogą doprowadzić ją do buntu. Monstrum rzadko opuszcza mury laboratorium Newtona. Jest przewożone zamkniętym wozem lub okryte płaszczem z kapturem. Nie rozstaje się ze swoim górniczym toporem. Często siada i wpatruje się w niego, próbując przywołać resztki wspomnień.
Ciekawostka
Topór Monstrum nawiązuje do siedemnastowiecznych toporów górniczych (barta). Ich przykłady można oglądać w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
